Historické hodinky

Čas je stejně starý jako lidstvo

Čas není lidským vynálezem, existuje nezávisle na naší vůli, byl zde před vznikem lidstva a bude zde i po něm. Je tedy na místě spíše hovořit o potřebě měření času.

Ta na svět přišla s lidmi a nutností dát událostem, minulosti a budoucnosti posloupnost.

Pokud se tedy ponoříme hlouběji do historie lidstva, dozvídáme se o sledování času – pozorování oblohy, slunce a hvězd. Proč čas lidstvo tak zajímal? Čas byl, je a bude důležitou ekonomickou veličinou, protože jen jím je možné změřit efektivitu vynaloženého úsilí, čas zasetí a čas sklizně. Čas si tedy lidstvo nevymyslelo, ale muselo se ho naučit zachytit.

Milovníci hodinek se budou zřejmě zajímat o trochu současnější děj, který nabízí pohled na krásné časoměrné stroje a jejich krásný „obal“, který z nich dělá šperk a výkonného průvodce po 24hodinovém cyklu dne a noci. A nejen to, některé hodinky nabízejí doprovod celým ročním kalendářem a ty dokonalejší dokážou zachytit čas se všemi výjimkami různě dlouhých měsíců, cyklus přestupných roků a letopočet až do poloviny tohoto tisíciletí. A to všechno „pouze“ pomocí ozubených koleček.

Následuje malé zamyšlení o velkém hodinářském řemesle. Nejstarší hodinářská společnost má právě letos 259 let. Byla založena v roce 1755, stále funguje a nevypadá to, že by měla končit. Dalo by se proto říci, že tato firma je matkou všech ostatních hodinářských společností. Tradiční značky si udržují své pozice a jejich hodinky dosahují mimořádných kvalit. I v hodinářském průmyslu dochází ke specializaci. Například investice do vývoje vlastního strojku představuje kromě časové náročnosti také desítky milionů eur, a tak i renomované společnosti využívají služeb firem, které se specializují na výrobu strojků a nijak se tím netají.

Výroba hodinek

Existují společnosti specializované na výrobu ručiček, číselníků a dalších součástek, z nich největším uměním je zvládnutí výroby vlásku do setrvačníku. Dnes se tato velmi důležitá součástka určující přesnost chodu hodinek vyrábí z křemíku a paradoxně je tato technologie mnohem jednodušší. Samozřejmě ne na úkor kvality, spíše naopak. Náročnost výroby hodinek dokazuje i fakt, že jen na výrobu jednoho číselníku je třeba více než sto operací, takže hodinářská firma se raději spolehne na specialistu, často i ta, která se řadí mezi nejslavnější značky. A to stále ještě nemluvíme o vlastním strojku. Ten nejsložitější sestavují hodináři i několik měsíců ze součástek, jejichž výroba trvala také několik měsíců. Právě z tohoto důvodu se nejkomplikovanější hodinky vyrábějí v počtu několika kusů ročně, či dokonce jen v jediném exempláři. Cena takových hodinek může představovat miliony. Jejich pouzdro ze zlata či platiny rozhodujícím cenovým faktorem zdaleka není. Samozřejmě osazení pouzdra diamanty cenu a hodnotu hodinek zvyšuje podstatně. Ale ve světě existují i levné a kvalitní hodinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>